SOFTBALL

Mat Vallo

Let's play ball! Every day out on the diamond is a holiday for me. All together I have had the privilege of playing baseball and softball for over 13 years. My Grandfather coached my Father, and both of them coached me. Not only did they pass down fundamentals, but they helped me gain a love and appreciation for the game. This is why I am eager to get on the field any chance that I can. This is my first year coaching and it is exciting to step up and share what has been shared with me.

I am a firm believer that success on the field involves 100% heart, 100% hustle, and 100% fun. Keep it simple.. eyes on the ball and don't forget to breath! If at the end of the game or practice your uniform isn't dirty, you didn't play hard enough! I grew up in Sacramento, California but the Czech Republic has been my home now for over a year. I love to see that baseball and softball are becoming more and more popular in the Czech Republic. So spread the word and see you out on the field! 

Dave Staedtler

I grew up like many American kids growing up playing baseball in the backyard with my friends around the neighborhood in Philadelphia. We had quite a good group of young players in my neighborhood and one really good player (even later had MLB looking at him). All summer we would play baseball in my backyard.

I joined the local Little League and our all-star team made it to the Pennsylvania State Championship when I was 12. It was one of the greatest weeks of my life. I continued playing baseball until I was 15 and then took a break. Later I played at Cedarville University in Ohio. I was a shortstop and centerfielder.

I love the game of baseball/softball. I love the fields, being outside and the stratégy of baseball. I am a big fan of the Philadelphia Phillies and my boyhood hero was Mike Schmidt.

Dave Staedtler (Czech)

Vyrůstal jsem jako mnoho jiných amerických dětí a hrál jsem baseball se svými přáteli ve Filadelfii, kde to jen šlo. Měli jsme v mém okolí docela dobrou skupinu mladých hráčů, o jednoho měla dokonce zájem MLB. Celé léto jsme trávily baseballem, který jsme hrávali na zahradách za domy.

Nastoupil jsem do Little League a náš All-Star tým se dostal na mistroství státu Pennsylvanie, když mi bylo 12 let. Byl to jeden z největších týdnů mého života. Dál jsem hrál baseball, až do 15 let a pak si dal přestávku. Později jsem hrál na Universitě Cedarville v Ohiu. Byl jsem spojka a centerfielder.

Miluji baseball / softball. Miluji hrací pole, stát venku a samotnou strategii baseballu. Jsem velký fanoušek Philadelphia Phillies a můj dětský hrdina byl Mike Schmidt.

Mat Vallo

původ: USA

zaměstnání: 

mail: 

působiště: Cheb

Dave Staedtler

původ: Langhorne, Pennsylvania

zaměstnání: The Evangelical Alliance Mission

mail: daveandangie7(at)gmail.com

působiště: Beroun

Volných míst:
Volných míst:
Volných míst:
Volných míst:
Volných míst:
Volných míst:
Volných míst:
Volných míst:
Volných míst:
Volných míst:

KONTAKT

Kontaktní osoba:
Mirek Klimeš
tel:

mail:

účet Multikempu:
2100167317 / 2010
variabilní symbol:
prvních 6 číslic
r. č. účastníka